9. oktoobril 2024 toimus Euroopa nädala „Piirkonnad ja linnad“ raames kõrvalüritus teemal „Autistide tööturule integreerimine – võimalused ja väljakutsed“. Üritust korraldas projekt TALENTED, mida esindasid meie koordinaatorid Pro Arbeit – Kreis Offenbach (AöR). Üritus pakkus väärtuslikku platvormi, et arutada väljakutseid ja võimalusi, millega autistlikud inimesed oma teel tööturule silmitsi seisavad.
Tutvumine tegelikkusega: teadmised ja kogemused
Ürituse eriline tipphetk oli paneeldiskussioon, mis tõi esile erinevaid vaatenurki antud teemale.
Jonas Grötel, autistlik arvutiteaduse üliõpilane, rääkis oma isiklikest kogemustest ja rõhutas avatud dialoogi tähtsust autismi üle. Tema jaoks on eriti oluline vastastikune õppimisprotsess, kus nii autistid kui ka mitteautistid saavad üksteiselt õppida ja kasu saada. Küsimus on üksteise mõistmises ja aktsepteerimise loomises.
Volker Müller, kes töötab Offenbachi linna ja linnaosa puuetega inimeste teenustes, toetab Aspergeri sündroomiga inimesi nende igapäevaeluga toimetulekul ja nende isiklike ja tööalaste eesmärkide saavutamisel. Ta rõhutas, et autistlike ja mitteautistlike inimeste vahel tuleb luua sillad. Teadmised ja haridus on tema jaoks üliolulised, et edendada mõistmist ja tunnustada lugupidavalt erinevusi.
Daniela Fuchs, autismiga inimeste integreerimisele spetsialiseerunud ettevõtte Auticon majanduspsühholoog, jagas oma väärtuslikke teadmisi. Ta rõhutas, kuidas ettevõtted saavad kasu autistlike töötajate tugevustest. Töökoolitajana toetab ta ettevõtteid kaasava töökeskkonna loomisel ja autistlike töötajate individuaalsete vajaduste arvestamisel.
Susanne Heinz, Frankfurdi/Offenbachi Autismiteraapia Instituudi psühholoog ja terapeut, andis ülevaate autistlike noorte toetamisest. Ta rõhutas vajadust suurema teadlikkuse järele ühiskonnas, et paremini mõista autistide ees seisvaid probleeme. Lisaks tuleks kõigile kasuks erinevate inimeste, arvamuste ja vaatenurkade mitmekesisus.
Amira Bieber, Pro Arbeiti EPM osakonna juhataja, rõhutas, kui oluline on kasutada ekspertiisi seal, kus see on olemas. „Igaühel – olgu ta autist või mitte – on unikaalsed tugevused, mida teistel ei ole,“ rõhutas ta. Inimeste palkamine on alati keeruline, kuid mitmekesisus peaks olema uus normaalsus. Seda silmas pidades on väga oluline avastada õiged talendid ja julgustada erinevaid vaatenurki.
Arutelu põhiteemad
Arutelu keskseks teemaks oli vajadus luua sobivad raamtingimused, mis võimaldavad autistlikel inimestel oma andeid ja võimeid töökeskkonnas optimaalselt arendada. Selguse, turvalisuse, struktuuri, samuti kontaktisikute, aktsepteerimise ja austuse tagamise kaudu saab luua struktuure, mis soodustavad kõigi osapoolte edukat koostööd. Arutelu näitas selgelt, et autistidel on tohutu potentsiaal, mis jääb töökeskkonnas sageli kasutamata, sest struktuurid ja protsessid ei ole neile piisavalt kohandatud.
Teine oluline aspekt oli kommunikatsioon: autistlikke inimesi tuleb aktiivselt kaasata ja nende vajadusi tõsiselt võtta. Selle asemel, et rääkida autistidest, tuleks nad kaasata dialoogi. Avatud mõttevahetuse kaudu on võimalik leida lahendusi, mis on kasulikud kõigile asjaosalistele ja edendavad harmoonilist kooseksisteerimist.
Kokkuvõte
Üritus oli väga edukas ja andis tõuke paljudele väärtuslikele aruteludele. Selgus, et autistidel on suur potentsiaal tööturul ja et ettevõtted saavad sellest suurt kasu. Samal ajal sai aga selgeks, et nende võimaluste täielikuks ärakasutamiseks on vaja täiendavaid meetmeid. Projekti TALENTED eesmärk on aidata luua kaasavaid struktuure ja edendada autistlike inimeste individuaalseid tugevusi, pakkudes tööandjatele sihipärast toetust.
Töötame koos, et luua tulevik, kus igal inimesel – olenemata tema individuaalsetest probleemidest – on võimalus realiseerida oma potentsiaali täielikult. Võtke meiega ühendust!